Журнал УД

Сергій Жадан: “Культура — це не про розвагу, це про нашу сутність і наші цінності”

Новини

На днях ми мали чудову нагоду зустрітися з Сергієм Жаданом  — поетом, прозаїком та музикантом. 


Нещодавно він став лауреатом Премії миру німецьких книгарів. Вручення премії заплановано на 23 жовтня 2022 року й пройде на книжковому ярмарку у Франкфурті-на-Майні. 

Сергій став гостем Українського Дому, де у просторі виставкового проєкту "Український плакат воєнного часу" відбулися зйомки для його великого інтерв'ю німецькому телеканалу ARD. Зйомки проходять у Києві та Харкові, а інтерв'ю глядачі мають побачити на врученні премії.

Це вже четверта літературна премія Жадана за 2022-й рік. 

"Ми вшановуємо цього українського автора та музиканта за його видатну мистецьку діяльність, а також — за чітку гуманітарну позицію, яка постійно спонукає його ризикувати власним життям, аби допомогти постраждалим від війни, і так привернути більше уваги до їхнього важкого становища".  Йдеться в повідомленні опікунської ради премії.  

Ми стали свідками творчого процесу та поставили запитання пану Жадану. 

  • Зараз дуже важливо мати різні культурні контакти з західними країнами та іншими країнами світу і культура — це один із тих дипломатичних інструментів, що допомагає нам отримати нову зброю і перемагати. Яка на Вашу думку роль культури в Україні під час війни і як вона може допомогти нашим людям у середині країни?

  • Я думаю вона може допомогти нам, нашим людям, пам'ятати про важливі речі, базові речі, які нас наповнюють, речі, які нас формують, які нас роблять нами. Загалом, я переконаний, що під час війни культура не має ставати на паузу. Тому, що інакше не зовсім зрозуміло, за що ця війна ведеться. Ми ж захищаємо не просто шматки територій і не просто кам'яні будівлі. Ми захищаємо нашу особистість, захищаємо, власне, наше наповнення, нашу ідентичність. Я переконаний, що більшість наших бійців не зрозуміли б, якби в нашій країні перестали працювати бібліотеки, музеї, будинки культури і так далі. Дуже важливо відчувати. З того, що я знаю, що кажуть військові, що дуже важливо відчувати за собою не просто тил, а тил активний, тил дієвий, тил такий, який справді надає тобі сил та підтримки. Для військових це дуже потрібно. І, якщо хтось з нас, тилових, у мирних містах каже, що зараз не на часі займатися культурою, що культура це розвага, мені здається це неправильно. Це в корені невірне і помилкове трактування природи культури. Культура — це не про розвагу, це про нашу сутність і наші цінності. Це дуже важливо. Тому зараз доводиться тішитись кожній виставці, кожній виставі, кожному концерту, літературному вечору. Думаю, для багатьох складно емоційно на це налаштуватися. Особливо, якщо ти далеко від лінії фронту. Чим далі ти від лінії фронту, тим більше у тебе якихось тривог, сумнівів. Дехто не може просто переналаштуватися на нормальне мирне співіснування культурного простору. Мені здається, це важлива річ. Це якраз про рівновагу, про нашу сутність, наш спокій і подолання внутрішніх страхів.

Зафільмували для вас процес зйомок та ділимося світлинами.

На останніх фото Сергій Жадан із співробітниками Українського Дому.