Журнал УД

Національний мистецький проєкт «Світ Сковороди»

Новини

Світло свободи перемагає темряву: 

До 300-річного ювілею «Український Дім» на 9 днів наповниться світом та світлом Григорія Сковороди


3 грудня 2022 року, в день народження Григорія Сковороди, Міністерство культури та інформаційної політики, Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти разом із комунікаційною агенцією Postmen та Національним центром «Український Дім» відкривають національний мистецький проєкт «Світ Сковороди». 

Виставку можна буде відвідати 3-го грудня за запрошеннями, а з 4-го до 11-го грудня вхід безкоштовний і відкритий для всіх.


«Світ Сковороди» — це про ідею свободи в її різних вимірах, тому на 9 днів «Український Дім» наповниться світом та світлом Григорія Сковороди, що вже 300 років перемагає темряву. Цього року дата ювілею видатного українця увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року.

«В ідеї персональної свободи, яку сповідував український філософ, — світоглядний код українців. І в нинішній війні основна складова — битва за українську ідентичність, у яку від початку повномасштабного вторгнення цілиться ворог. Агресори знищили музей Сковороди у Сковородинівці, зруйнували приміщення Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, пошкодили пам’ятник Сковороді біля корпусу цього університету. Але, як висловився Сергій Жадан, “вони полюють за Сковородою, але спіймати не можуть”. Попри війну в Україні ми на належному рівні відзначаємо 300-річчя від дня народження мислителя і письменника», зазначає Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України.

Про ідею експозиції

XVIII століття було темними часами в українській історії, коли нашу націю намагалися знищити одразу три великі імперії. Закріпачення, зникнення козацтва, масові заворушення та спроби знищити українську культуру як таку — умови, в яких жив і творив Григорій Сковорода. Ідеї персональної свободи, які сповідував мислитель і письменник, прорізали темряву епохи — та стали світлом надії для багатьох українців, навіть після його смерті.

«Свобода для українців була і залишається визначальною цінністю. Сковорода фактично є її уособленням для нас. Тому 300-річчя філософа особливо цінне і важливе нам, сьогоднішнім, з огляду на загрозу нашій свободі в ці дні», — зазначила Галина Григоренко, заступниця міністра. 

Мистецький проєкт покликаний розкрити багатосвіття Сковороди та заохотити якомога більше людей до глибшого пізнання ідей однієї з ключових фігур українського пантеону класиків.

«Мистецькі рішення, обрані в цьому проєкті, актуальні та відображають умови сьогодення. Вони звертають увагу на світ, що прихований у нас самих. Через ідеї Сковороди висвітлюють тему боротьби з внутрішніми страхами, переживаннями, болем і темрявою, що оселяються всередині нас», —коментує Ольга Россошанська, виконувачка обов’язків голови Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Про концепцію

Через 300 років після народження Григорія Сковороди, у ювілейний 2022-й рік, унаслідок ворожих атак росії на енергетичну інфраструктуру України вся країна знов занурюється в пітьму. Однак для незламної нації достатньо навіть ліхтариків, свічок і автомобільних фар, щоб висвітлити головне.

Динамічну та модерну айдентику національного мистецького проєкту та концепцію експозиції «Світ Сковороди» розробила комунікаційна агенція Postmen у партнерстві з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем. Айдентика стала основою виставки, а також буде інтегрована у лімітовані серії продуктів від українських брендів.

«Унікальна експозиція створена у непростий час. “Світ Сковороди” це перша виставка, якій не страшний блекаут. Концепція експозиції передбачає використання ліхтариків та свічок, які підсилять загальний задум мистецького проєкту: світло ідей Сковороди прорізатиме темряву не лише метафорично, але й буквально», —розказуєЯрослав Ведмідь, керівник та засновник комунікаційної агенції Postmen.

Над кураторською концепцією подій та наповненням експозиційного простору в «Українському Домі» працює літературознавець і літературний критик Євгеній Стасіневич:

«Сковороду традиційно сильно спрощують, мовляв, ходив, думав, радів. Філософ-життєлюб. Але Сковорода значно складніший, а від того цікавіший. Різносторонній, “різносвітній”: він мав не одну іпостась, відмінні маски, несхожі життєві стратегії. І про це слід говорити, бо про це страшенно цікаво думати».

Євгеній розказує, аби презентувати ці складність і різноманіття у різних ефектних форматах, через різні підходи та канали зв’язку, до створення мистецького проєкту долучили близько десятка експертів: філософів, істориків, літературознавців, культурологів, музикознавців. Унікальні експозиційні рішення дозволять мандрувати стежками Світу Сковороди, пізнаючи його ідеї, Україну та світ XVIII століття. 

На виставці будуть представлені рукописи, автографи, першодруки, списки, графіка та малюнки самого Григорія Савича, ексклюзивно надані Інститутом літератури. Ви зможете побачити вцілілу статую Сковороди зі зруйнованого російськими обстрілами національного музею в селі Сковородинівка. 

Інтерактивні рішення і майстер-класи дозволять кожному спробувати себе у створенні байок-коміксів. А живі виступи і барокова музика будуть супроводжувати відвідувачів протягом усієї виставки.

Запрошуємо вас разом поринути у світ Сковороди!

МКІП та Держмистецтв закликають творчі спільноти по всій країні долучатися до світу Сковороди й разом перезавантажувати його сприйняття, аби українці пишалися, що саме Україна є домівкою одного з найвпливовіших філософів Східної Європи. За посиланням http://bit.ly/skovoroda300 кожен охочий безкоштовно може завантажити візуальні матеріали, щоб на їхній базі створити власні ілюстрації, проєкти та продукти.

ЩО БУДЕ НА ВИСТАВЦІ? 


Унікальні рішення експозиції дозволять мандрувати стежками, занурюючись у ідеї Сковороди, Україну та світ XVIII століття. 

Тур Сковородинівкою, барокова музика і цінні артефакти

Завдяки новаторському формату 3D-туру відвідувачі зможуть прогулятися пам’ятними місцями самого письменника, поглянути на село Сковородинівку до влучання російських ракет і після. А також побачити вцілілу статую Сковороди зі зруйнованого національного музею в Сковородинівці — символ незламності та непохитності українського національного духу.

На виставці будуть представлені цінні артефакти того часу: рукописи, автографи, першодруки, списки, графіка та малюнки самого Григорія Савича, ексклюзивно надані Інститутом літератури. Простір також буде наповнений ключовими символами з творчості Сковороди і його портретами — від єдиного прижиттєвого до сьогоднішніх. 

Супроводжувати кожного відвідувача протягом усієї виставки буде барокова музика, виступи Ансамблю класичної музики імені Бориса Лятошинського та музикантів, що гратимуть на старосвітській бандурі мікс реконструйованої музики XVIII століття та сучасних професійних аранжувань.

Лекції, «Радіо Культура» та кураторські екскурсії

З 4 по 11 грудня буде розгорнута сцена діалогів «Буквар миру». Григорій Савич часто вдавався саме до цього жанру філософування. Тому протягом усієї виставки літературознавці, музикознавці, історики, філософи, музиканти разом із Євгенієм Стасіневичем у ролі модератора обговорюватимуть творчість, життя і спадок Сковороди. 

В рамках партнерства із Суспільним мовленням на виставці працюватиме студія Радіо Культура, ведучі якого запросять до розмов не тільки авторитетних дослідників Григорія Сковороди, але й відомих українців та українок, які лише відкривають для себе цю постать.

В різних локаціях виставки також можна буде послухати спецпроєкти Радіо Культура, підготовлені спеціально до 300-річчя Сковороди, наприклад, озвучені класичні байки філософа, радіодраму на основі його листування з учнем Ковалинським, а також радіодокументальний серіал "Що є свобода?", голосами якого стали Сергій Жадан та Ада Роговцева.

Особливістю виставки також стануть унікальні темні вечори, під час яких проходитимуть ексклюзивні кураторські екскурсії за попереднім записом. Літературний критик Євгеній Стасіневич особисто проведе кожного у світ Сковороди, а щоб побачити головне, треба пролити на нього світло власного ліхтарика… 

Інтерактив

Інтерактивні елементи залучать відвідувачів до гри-тесту на планшетах. Її можна буде пройти після ознайомлення з усією експозицією та отримати приємний подарунок за успішне проходження тесту. 

Додатковою розвагою як для дітей, так і для дорослих стануть майстер-класи зі створення коміксів за допомогою штампів. Кожен охочий зможе створити свій комікс, присвячений життю Сковороди, та проілюструвати власне бачення Савича після відвідування експозиції. Допомагатимуть кожному художники Олександра Корешкова та Дар'я Байрамова, які й самі спеціально для експозиції створили два комікси. 

ПОВНИЙ РОЗКЛАД ПОДІЙ ПРОЄКТУ ДИВІТЬСЯ ТУТ.

Цікаве про Сковороду підготували для вас у лекції «Суперечливий Григорій СКОВОРОДА» від Євгенія СТАСІНЕВИЧА. 
Дізнаєтесь про:

  • Унікальність Григорія Сковороди, як фігури зламу епох.
  • Суперечливість його спадщини в контексті загальновідомих фактів.
  • Чи є Сковорода українським?

Все це та багато іншого на вас чекає у відео.

Дивіться, розмірковуйте, та обов'язково підписуйтесь на наш  YouTube канал)