Мій обов’язок як керівника установи — відповісти. Тож, звичайно, підкажемо. І навіть детально розкажемо. У декількох найважливіших пунктах.
Пункт перший: Як УД працював раніше і чи працює нині.
Український Дім наразі працює. І понад рік тому проголосив про своє перезавантаження і початок власної програмної діяльності, якої на жаль, тут не відбувалося з 2010 року.
Не відбувалося тому, що колектив мав заробити 1,5 млн грн на місяць, щоб заплатити обов’язкові платежі, у т.ч. комунальні, і вкрай низьку зарплатню працівникам, яких наразі працює вдвічі менше необхідного штатного розкладу. Такою високою є вартість утримання підприємства, що працювало на умовах повного госпрозрахунку. Забезпечити дохід у 1,5 млн грн на місяць — це дуже-дуже непросто!! А, як відомо, просвітницькі і культурні проєкти таких надходжень не дають. Тож вихід був один — надання послуг. Іншим організаціям. Так і працювали роками, так і справлялися.
Пункт другий: Що означає перезавантаження УД.
Не зважаючи на доволі непросту стартову ситуацію, ми вирішили змінити її.
Перезавантаження передбачало розробку стратегії розвитку, концепції програмної діяльності, суспільно-корисної, яка б відповідала сутності і символічній назві Українського Дому, а ще функціоналу установи, яка є за статусом національним центром. Розробили і публічно оголосили. Розмістили на сайті. Знайшли шляхи, як усі наші плани поєднати з необхідністю отримання доходів. Почали працювати. І за перші три місяці роботи змогли зробити дуже немало — налагодити стратегічно важливі комунікації, реалізувати декілька якісних масштабних мистецьких проєктів, що стали стартом довгострокової програми культурних ініціатив. Реалізували, що важливо, не витративши жодної копійки державних коштів і навіть коштів підприємства, а виключно за допомогою недержавних грантових програм і партнерів, що підтримали нас на самому старті. На потужну рекламу коштів спочатку не було, але нас все ж відвідало багато людей, а зі звітом про нашу діяльність, прекрасними фото, а також стратегією розвитку ви можете ознайомитися на оновленому і доволі красномовному сайті.
А ще нам вдалося заробили у 4 кварталі 2019 року рекордну за усі роки квартальну суму коштів, яка дозволила покрити прогнозований річний збиток у 2 млн грн.
Пункт третій: Ситуація після початку пандемії.
Після початку пандемії, Український Дім проводить зовсім небагато заходів відповідно встановленим обмеженням (виставкові і малі конференц-зали — не більше 20 осіб, концертна зала — розсадка через місце, не більше 240 осіб), але фактично перестав УД функціонувати як місце проведення багатолюдних конференцій та форумів і отримувати значний щомісячний дохід від надання послуг, адже цей дохід формували саме великі публічні події чисельністю понад 400-500 осіб, яких відтепер і у найближчі роки не проводитиметься не лише в УД, але, як відомо, і в усьому світі.
Тож, УД зупинився лише як місце багатолюдних заходів. Але почав ще інтенсивніше працювати задля подолання кризи. Коштів на рахунку немає і ми фактично не отримуємо зарплатню з червня. Але навіть у цій ситуації ми зосереджуємо свої сили не на стогонах, заламуваннях рук, обвинуваченнях і пошуку винних, а на пошуку виходу з ситуації і надзвичайно активній роботі.
Пункт четвертий: Що зроблено у 2020-му в умовах пандемії.
За час карантину ми з колегами і партнерами зробили багато важливої роботи. Реалізувати цілий ряд суспільно важливих онлайн-проєктів, про які теж можна дізнатися на сайті і наших сторінках у Facebook.
Знайшли нових чудових партнерів, з якими разом рухатимемося вперед.
Підготували якісну програму на наступний рік, яка включатиме масштабні і суспільно значимі події. Підготували грантові заявки на нові проєкти, у тому числі до Українського культурного фонду, що теж є завданням не з легких, адже для отримання даних грантів проєкт має бути не просто конкурентним, а максимально пропрацьованим, якісним і суспільно важливим.
Також ми розпочали вкрай необхідну реконструкцію і майже закінчили складний ремонт підпірної стінки з боку вулиці Трьохсвятительської, що тривав більше пів року і дозволив ліквідувати загрозу зсуву ґрунту на Європейську площу. Довели необхідність і отримали погодження наступного етапу реконструкції у 2021, що дозволить ліквідувати найнебезпечніші аварійні ділянки і відновити зруйновану гідроізоляцію.
І головне — увесь цей час ми наполегливо вирішували питання майбутнього Українського Дому.
Пункт п’ятий: Як має фінансуватися УД.
Тож, майже вісім місяців ми працювали над надскладним — вирішенням питання фінансування УД, єдино реалістичним і можливим у даній ситуації, яке дозволить відновити національний центр з гордою красивою назвою та нарешті розпочати необхідне — слугувати суспільству, а не заробляти гроші на занадто недешеву комуналку і інші платежі.
Сьогодні суму фінансування УД ще не визначено, але наразі Урядом за підтримки Офісу Президента, Державного управління справами прийнято ряд життєво важливих постанов, які дають можливість врятувати Український Дім і дати йому гідне майбутнє. Багато державних організацій і відповідальних людей, а також партнерів, допомагають нам і про них ми пізніше напишемо окремо.
Якщо ж ця можливість з будь-яких причин не буде реалізованою, ми обов’язково повідомимо про це публічно. А також запросимо вас до публічного обговорення проблеми, де надамо усі необхідні цифри, фактаж, аналіз ситуації і її небезпечних наслідків.
Прохання!!!
Шановні друзі! Ми просимо вас наразі не робити передчасних висновків, адже завжди є люди, у яких забагато вільного часу задля того, щоб, не маючи інформації та не бажаючи її отримати у вільному доступі, робити і публікувати висновки, настільки далекі від реальності, як усі ми разом поки що далекі від єдності та взаємопідтримки.
«Занапастити» і «викупити» УД ніхто, на щастя, не збирається. Проблема полягає лише у складності процесу зміни форми фінансування у такий нелегкий для країни час. У разі вашої зацікавленості просимо дізнаватися інформацію з нашого сайту і сторінок у Facebook. А також звертатися за достовірною інформацією безпосередньо до нас, будемо обов’язково відповідати.
Наразі ми віримо у гідний фінал, здоровий глузд, повагу до Українського Дому та нашого колективу, у те, що найближчим часом ми отримаємо необхідне фінансування шляхом відкритого, справедливого й обґрунтованого розподілу наявних коштів відповідно програмі фінансування підприємства. Мова йде про фінансування не надто масштабне, адже ми усвідомлюємо, що у даних умовах усім не до розкішного життя, а всього лише про необхідне для життєдіяльності і порятунку установи. Це абсолютна вимірна, необхідна і реальна сума, на якій ми обґрунтовано наполягаємо і будемо наполягати аж до моменту вирішення питання.
Віримо, що в Українського Дому хороше і перспективне майбутнє — стати нарешті дієвим представницьким центром країни, який об’єднає не лише лідерів різних сфер, а й об’єднуватиме суспільство, представляючи сучасну Україну та її здобутки.
Ми і сьогодні дуже багато працюємо задля цього. Маємо досвід, бачення і розуміння, як здійснити наші плани. Почитайте наші звіти. Вони відкриті і ви будете приємно здивовані обсягу зробленого і розпочатого за цей короткий кризовий час.
І наостанок ми хочемо щиро подякувати вам за вашу небайдужість, увагу до Українського Дому і розуміння його важливості для нашої країни.
Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах, там є багато цікавого. А наразі ми реалізовуємо наш волонтерський проєкт для підтримки провідних українських народних майстрів і виробників, тож долучайтеся і разом з нами підтримуйте українське, купуючи рідним і друзям чудові подарунки на Різдво!)
Приєднуйтеся! Добрі справи допомагають відчувати себе впевненішими і ставати сильнішими. Дякуємо вам і бажаємо миру та міцного здоров’я!!