top of page

Публічна програма Українського Дому 2025

Щороку ми вдосконалюємо нашу інституційну політику, адаптуючи її до викликів часу та розширюючи важливими фокусами. У своїй роботі завжди зосереджуємося на відповідальності перед суспільством та прагнемо високої ефективності.


У підходах до побудови програми ми орієнтуємося на: 


  • потреби суспільства, сприяння обʼєднанню та поглибленню взаємодії; 

  • мультидисциплінарність, розвиваючи наші довгострокові програми та формуючи зв’язки між різними видами мистецтва;

  • прагнення забезпечити насиченість та безперервність програми, у якій кожен знайде щось цікаве для себе;

  • динамічність та гнучкість, що передбачає реагування на актуальні події;

  • особливу увагу до сучасного українського мистецтва, що є голосом і віддзеркаленням часу;

  • продуктивне партнерство – об'єднання творчих, інтелектуальних та матеріальних ресурсів.


Презентація публічної програми Українського Дому 2025 відбулася 5 березня. 


Повну трансляцію можна подивитися за посиланням: https://www.facebook.com/ukrdim/videos/600102653022095/ 



ВИСТАВКОВА ПРОГРАМА



«ГРИВНЯ. БІЛЬШЕ НІЖ ГРОШІ»

27 березня - 11 травня


Виставка «Гривня. Більше ніж гроші» розповість про історичну, мистецьку та символічну складові гривні. Проєкт дасть можливість простежити еволюцію валюти в Україні: від її зародження у Давній Русі до перших банкнот Української Народної Республіки, через утиски до відродження гривні в часи незалежності.


На виставці будуть представлені ескізні розробки до українських грошей від таких художників, як Олександр Богомазов, Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Михайло Бойчук, Мирон Яців, Василь Лопата та інших. 


Експозиція міститиме архівні матеріали, історичні артефакти та твори митців, що є рефлексією на історичні події, серед них: Олександр Сухоліт, Галина Севрук, Ольга Козюра, Олег Тістол, Тереза Барабаш, Іван-Валентин Задорожний, Олександр Дубовик, Анатолій Базилевич, Володимир Костирко, Олександр Животков та інші.


 


«ПроЗорі»

травень - червень


Проєкт присвячено плеяді київських художників 1960–1980-х років, чия творчість визначила інтелектуальний та мистецький ландшафт епохи. Кожен із цих художників пережив власний інсайт, що призвів до ґрунтовної особистісної та мистецької трансформації. Художники виходять за межі суто мистецького дискурсу й створюють власні філософські концепції, поєднуючи творчість з теоретичними викладами. Ці системи не схожі одна на одну, проте вони базуються на принципах універсальності та цілісності.


Герої проєкту: Федір Тетянич, Валерій Ламах, Флоріан Юр’єв, творчий тандем АРВМ (Ада Рибачук і Володимир Мельніченко).


 


«НОВИЙ ЛЕКСИКОН. МИСТЕЦТВО УКРАЇНИ В XXI СТОЛІТТІ»

липень - серпень


Виставка «Новий лексикон. Мистецтво України у ХХІ столітті» досліджує, як змінювалася художня мова в контексті суспільних трансформацій останніх десятиліть. Вона запрошує подивитися на самих себе та нашу спільну історію крізь твори митців, чий творчий шлях розпочався, сформувався і триває у 2000–2025 роках. Це не спроба створити вичерпну репрезентацію мистецтва нового тисячоліття чи зафіксувати, як воно документує або відгукується на політичні події. Художники тут постають не лише як спостерігачі, а й як ті, хто інтуїтивно вловлює суспільні зрушення ще до їхнього очевидного прояву, формуючи новий погляд на себе та світ.

  

«Новий лексикон» — це подорож від «терміна» до «терміна», що відкриває еволюцію художньої мови, яка постійно змінюється разом із часом, шукаючи нові, адекватні йому способи висловлення.


 


«ОЛЕКСАНДР ГЛЯДЄЛОВ. ФОТОГРАФІЯ»

вересень - жовтень


Олександр Глядєлов – український фотограф, документаліст. Протягом 35 років роботи з фотографією Глядєлов висвітлює гострі соціальні теми.


До першої великої ретроспективи Олександра Глядєлова увійдуть фотографії, зроблені в Україні з 1989 по 2025 роки. Проєкт умовно поділяється на кілька частин, які проводять глядача по кожному історичному етапі. Кожен з розділів виставки слугує документальним свідченням безперервної боротьби українців проти постійних імперських зазіхань з боку Росії. Окрім цих тем, також будуть представлені найбільш відомі серії автора – “ВІЛ/СНІД” та “Діти вулиць”.


Ця подія матиме важливе значення не лише з художньої, політичної та соціальної перспективи, але й загалом для розвитку української фотографії, оскільки це буде перша персональна ретроспективна виставка такого масштабу.


 


КНИЖКОВИЙ ФЕСТИВАЛЬ «ФУНДАМЕНТ. ІСТОРІЇ ПРО КУЛЬТУРУ»

23 - 26 жовтня


Фестиваль «ФУНДАМЕНТ» вже вдруге презентуватиме розмаїття українських видань про культуру й запросить широке коло відвідувачів до діалогу з культурою через книжки.   Захід матиме чотири складові: тематичні виставки, курована книжкова виставка-продаж, публічні події та спецпроєкти.


Фестиваль допоможе широким аудиторіям глибше розібратися у питаннях нашої історії та культури, які складають справжній фундамент розвитку суспільства і сьогодні хвилюють кожного.


 


«ЄВГЕН ЛИСИК»


Євген Лисик — художник-сценограф, чия творчість заклала підвалини новаторської школи сценографії. Лисик здобув свободу на сцені театру, тут його задуми виросли до масштабів епічних просторових декорацій.


Виставковий проєкт покликаний розкрити багатогранність  таланту Євгена Лисика, простежити еволюцію його художнього бачення та показати два виміри його творчості: те, що він створював на сцені — грандіозні сценографії для Львівського оперного театру, і те, що залишалося за кулісами — його станкові твори.


 


«ВІД ЗЕМЛІ ТА ВОГНЮ»


Цей виставковий проєкт продовжить знайомити глядача з найдавнішими художніми практиками людства. Українська кераміка – це більше, ніж ремесло. Це пластична мова, якою говорить з нами історія, закарбовуючи у формах і візерунках пам’ять поколінь. Від гончарних традицій трипільської культури до мистецьких експериментів сучасних майстрів – цей шлях охоплює тисячоліття, зберігаючи живий зв’язок між минулим і сучасністю. Виставка також охопить регіональні особливостях керамічного мистецтва та творчість окремих митців.


Ця виставка – запрошення зануритися у світ, де глина оживає під руками художників та художниць, а вогонь надає їй міцності й сенсу.


 

Крім виставкової, Українським Дім реалізує наступні довгострокові програми:


ДІАЛОГОВА ПЛАТФОРМА



Розмови діалогової платформи спрямовані на досягнення двох основних цілей: зафіксувати в інституційній пам’яті час (специфічні виклики і суспільні настрої  історичного моменту, відповідь на них інтелектуального і творчого середовища), а також моделювати майбутнє (пошук продуктивних для суспільного розвитку ідей, аналіз актуальної проблематики і стратегій роботи культурного середовища для зміцнення і динамізації суспільства і країни). У найближчі місяці триватиме 4-й сезон Діалогової платформи «Лідери культури» із історіями культурних проектів та митців, котрі змогли реалізуватися у роки повномасштабного російського вторгнення ці вплинути на формування нового українського культурного ландшафту. 


Попередні сезони можна переглянути на YouTube-сторінці Українського Дому: https://www.youtube.com/playlist?list=PLwTC2I_-XqiVBKpWhnVlfrEOmv0yzmW45 



ПРО_УКРАЇНСЬКЕ



Програма, представлена насамперед у соціальних мережах Українського Дому,   продовжить розповідати про видатні сторінки нашої культури, знайомити зі знаковими персоналіями та явищами української культури.



ЛІТЕРАТУРНА



Книжковий фестиваль «Фундамент» восени вдруге запросить широкі авдиторії до діалогу з культурою через книжки. У межах фестивалю будуть представлені історії про культуру – виставкові та спеціальні проєкти, а також розгорнута публічна програма, що відкриє нові можливості для обговорення і знайомства з актуальними практиками.



КІПОПРОСТІР



Кінопростір в Українському Домі у 2025 році продовжить спецпокази нового українського кіно і зустрічі та обговорення фільмів із їхніми авторами. Освітня складова програми в літні місяці буде підсилена серією зустрічей режисерами та сценаристами, кураторами курсів Української кіношколи, разом з якими відвідувачі Кінопростору будуть переглядати і аналізувати важливі фільми з історії українського і світового кіно. А важливою подією осіннього сезону стане День українського кіно в Українському Домі, що включатиме дискусії кіновиробників, прокатників та держуправлінців кіногалузі, серію майстер-класів та вечір української кінокласики.



МИСТЕЦТВО ЗМІН



Програма створює простір для творчості та освіти молоді, даючи можливість формувати та реалізовувати власні ідеї. У межах програми продовжуватиме розвиватись молодіжна редакція, статті якої досліджують самосвідомість, національну ідентичність та бачення майбутнього. У 2025 заплановано відновити серію подкастів «Без образ» і залучити до випусків митців, активістів, молодіжних лідерів і дієвців. Головною подією року стане виставковий проєкт, що має на меті презентувати наративи української сучасності через медіаформати і роботи молодих художників, які розмірковують про національну ідентичність, опір і майбутнє.



ОСВІТНЯ ПРОГРАМА



Програма інтегрована в різні напрями діяльності Українського Дому задля поглиблення та поширення знань у царині культури. Кожен проєкт супроводжують лекції та майстер-класи, що допомагають глибше розкрити заявлену тему.



КОЛО ДОМУ



У 2025 продовжує діяти програма «Коло Дому», що надає доступ до виставок Українського Дому впродовж року (для двох людей), безоплатні екскурсії в межах виставкових проєктів (теж для двох людей) та ексклюзивні запрошення на спеціальні події. 


Вартість картки – 1 200 гривень, придбати можна в касі Українського Дому.


 

Дякуємо за підтримку партнерам річної програми Українського Дому – Visa та Ощадбанк.

А також партнерам Українського Дому ERGO і Caparol Ukraine.


bottom of page