Програма книжкового фестивалю «ФУНДАМЕНТ: ІСТОРІЇ ПРО КУЛЬТУРУ»
ЧЕТВЕР 14 листопада
ЧАС
18:30
АТРІУМ
Подія-відкриття
Публічна розмова «Культуру не можна переписати, але можна перечитати». Учасники: Ольга Вієру, Наталя Кривда, Володимир Шейко, Андрій Онищенко, Анастасія Євдокимова, Богдана Неборак. Модератор — Олексій Ананов.
СЦЕНА -1
КІНОЗАЛА
ВИСТАВКОВИЙ ПРОСТІР
П’ЯТНИЦЯ 15 листопада
ЧАС
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
АТРІУМ
Презентація «Олександра Екстер: сцена — це світ». Учасниці: Оксана Семенік, Тетяна Руденко.
Розмова з героями книги «Велорух» на тему «Велокультура в місті».
Міф і модернізм: «Кассандра» Лесі Українки в системі мистецтв. Учасниці: Оксана Левицька, Ярина Тарасюк, Леся Демська-Будзуляк.
Кураторська програма. Як ми перейменовуємо вулиці наших міст? Учасники: Роман Лозинський, Мирослав Лаюк, Олена Ремовська. Модераторка – Дарка Гірна.
Кураторська програма.
Український модернізм на стінах світових музеїв. Що робить нас прочитаними і як це впливає на осмислення нас самих? Учасниці: Тетяна Філевська, Дарія Слободяник, Тетяна Руденко, Оксана Баршинова.
Модераторка — Валентина Клименко.
СЦЕНА -1
Дитяча програма від «БараБуки». Майстерка за мотивами воркбука «Козаки правлять країною». Проводить Аліна Гаєва, модерує Ольга Купріян. Вік: 8+
Дитяча програма від «БараБуки». Мандрівка зі слонами на інтерактивному читанні «Слоносторії мистецтв». Проводить Марія Артеменко. Вік: 6–10
Дитяча програма від «БараБуки». Майстер-клас для дітей «Мистецтво відбитків»: виготовляємо листівку методом ліногравюри. Проводить Анна Третяк. Вік: 7–13
Дитяча програма від «БараБуки».
Як книжки стають мультфільмами? На прикладі пригодницької повісті «210 добрих справ» та казки «Хуха-Моховинка». Учасники: Володимир Нікітенко, Андрій Щербак. Модераторка — Таня Стус.
Лекція + воркшоп з різографії «Культура незалежних аматорських видань у світі та в Україні». Учасники: Різоденція та Вікторія Приставка.
Молодіжна програма. Презентація фотокниги «Prism of Obolon» Даші Пишної, учасниці молодіжної програми «Мистецтво змін: молодь і демократія» від Українського Дому.
Молодіжна програма. Зустріч книжкового клубу за книгою Паскаля Ґілена і Тайса Ляйстера «Культура в підмурках громадянського суспільства».
Лекція Андрія Тимчишина-Валевського «Книжкова графіка львівського модернізму».
Віртуальні полиці: чим живе українська букіністика в інстаграмі.
КІНОЗАЛА
Дискусія «Chytomo Picks: експорт української книги про мистецтво». Учасники: Діана Клочко, Олександр Мимрук.
Лекція-оповідь «Алла Горська – шістдесятниця: яскраве і буремне десятиріччя крізь 10 світлин з альбому “Спалах перед світанком”».
ВИСТАВКОВИЙ ПРОСТІР
СУБОТА 16 листопада
ЧАС
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
АТРІУМ
Дискусія «Український театральний костюм. Ідентичність, контекст, ландшафт». Учасники:
Олександр Савчук, Богдан Поліщук, Тетяна Руденко.
Біографія як жанр: чому нам важливо читати про життя видатних українців?
Учасники: Юрій Макаров, Ольга Полюхович, Леонід Фінберг. Модераторка — Богдана Неборак.
Лекція Олександра Савчука «Василь Кричевський: знайомий незнайомець».
Навіщо читати і як писати нонфікшн? Учасниці: Марія Придьма, Ольга Дубчак, Аріна Кравченко, Стаська Падалка.
Розмова про книжку «Велич Богині. Деві Махатмʼя». Учасники — Аліса Ложкіна, Андрій Скібіцький, Роман Гардашук. Модератор — Олексій Ананов.
Кураторська програма. Сюжети про українських митців 1920-х: «Універсальний журнал», будинок «Слово» та інші історії з Харкова. Учасники: Олександр Савчук, Ярина Цимбал. Модераторка: Анастасія Євдокимова.
Кураторська програма. Книжки про культуру як архів памʼяті та мапа ідей. Учасники: Олександр Саврук, Костянтин Кожемяка, Леонід Фінберг. Модераторка — Богдана Романцова.
СЦЕНА -1
Дитяча програма від «БараБуки». Творча година з ілюстраторкою книжки «ПтахАбетка» Іреною Панаріною. Вік: 7–13
Дитяча програма від «БараБуки». Дитяча поезія як арттерапія. Цілющі ігри з віршиками та малюванням за «Книжкою сили й перетворень» Світлани Ройз. Модерує Таня Стус. Вік: 6–9
Майстерка з 3D моделювання «Динозаврики» від головної редакторки журналу «Мамине Сонечко», етнодизайнерки, художниці Олесі Білоус.
Дитяча програма від «БараБуки».
Розповідь Валентини Мержиєвської про «Часолінії» історії й політики, культури та мистецтва. Вік: 11–14
Молодіжна програма. Світогляд і масштаб мрії. Чому потрібно мріяти?
Лекторка — Лідія Білас.
Молодіжна програма. Український кінематограф. Розмова за мотивами книги «Твоя книга про кіно» Ольги Бірзул. Модератор — Олександр Михед.
Дискусія «Українське радіо 1920-х: голос модерної доби». Учасниці: Ярина Цимбал, Ніна Даценко. Модераторка — Ніка Чулаєвська.
Кураторська програма. «4 лекції про мистецтво». Театралізована читка «Універсального журналу» від Малого театру. Актори — Кирило Смола та Поліна Проценко, режисерка — Марія Шварньова.
КІНОЗАЛА
Як перекласти життя на сценарій: презентація книжки Антоніо Лукіча. Модераторка — Світлана Стретович.
Показ документального фільму «Як відновлюють Київ» і розмова з командою проєкту «Відновлення міст». Учасники: Христина Кулаковська, Марко Савицький, Анна Кирій.
Читати і розуміти українських класиків. Розмова Олександра Михеда та Ростислава Семківа.
Модераторка — Богдана Романцова.
Кураторська програма. Віра Агеєва: розмова про Соломію Павличко.
ВИСТАВКОВИЙ ПРОСТІР
Екскурсія простором виставки від кураторок Анастасії Євдокимової та Богдани Неборак.
НЕДІЛЯ 17 листопада
ЧАС
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
АТРІУМ
Усе змінюється? Яким буде візуальний сторітелінг у 2025 році. Учасники: Анастасія Струк, Данило Павлов, Ірина Цілик, Наталка Кузьменко. Модераторка — Ольга Клінова.
Дискусія «Мозаїки: "совок" чи цінний модерністський спадок України». Учасники: Олег Левій, Олена Зарецька, Олеся Котубей-Геруцька.
Чи була в Україні шляхетна кухня? Розмова з дослідницею Маріанною Душар. Модераторка — Олена Брайченко.
Розмова з українськими режисерами «Кіно як відповідальність перед історією свого народу. Зв'язок кіномистецтва й українського сьогодення».
Учасники: Олесь Санін, Михайло Іллєнко, Лариса Брюховецька Анастасія Канівець.
Лекція «Літопис українського дизайну: від Василя Кричевського до застосунку "Дія"».
Учасники: Настічка Жеребецька та Володимир Смирнов.
СЦЕНА -1
Дитяча програма від «БараБуки».
«Скриня. Народне мистецтво — в книжку». Майстер-клас із колажу за книжкою «Український традиційний look». Проводять — авторка Неллі Шарабарова, а також Ірина Громова та Ксенія Ковальова. Вік: 8–13
Дитяча програма від «БараБуки».
Практикум за книгою «Фотофан. Мистецтво фотографії для дітей» Валентини Вздульської.
Проводить Ірина Громова. Вік: 8–13
Дитяча програма від «БараБуки». Візуальна вікторина «Впізнай своїх» (художники). Проводить Віталіна Макарик. Вік: 8–13
Дитяча програма від «БараБуки».
Майстер-клас із піктографії за книжкою «Чарівний глечик». Проводить Оксамитка Блажевська.
Артбесіда «Книги про мистецтво: Творці і Читачі». Учасниці: Ганна Владимирська, Тетяна Кара-Васильєва, Зінаїда Васіна.
Молодіжна програма.
Розмова Анастасії Євдокимової та Артура Пройдакова «Як читати і розуміти книжки про культуру?»
Кураторська програма. Ютуб-вечірка: як класична музика початку ХХ століття змінила нас. Спікерка — Ольга Лозинська.
Кураторська програма. Ютуб-вечірка: як поезія класиків ставала піснями. Спікер — Олексій Бондаренко.
КІНОЗАЛА
Показ фільму «Забутий геній Ук раїни! Чому ми маєм пам'ятати Курбаса?» від ютуб-каналу «Загін кіноманів». Розмова з командою фільму. Учасники: Віталій Гордієнко, Станіслав Весельський.
Показ фільму Ukaїner «Різдво разом» і розмова з героями та командою фільму. Учасники: Єлизавета Цимбаліст, Віктор Перфецький, Володимир Чеппель.
Показ фільму Дмитра Дальського «Нариси радянського міста» і лекція Марини Скирди (Довженко-Центр).
ВИСТАВКОВИЙ ПРОСТІР
Екскурсія простором виставки від кураторок Анастасії Євдокимової та Богдани Неборак
Розгорнута програма фестивалю «ФУНДАМЕНТ: ІСТОРІЇ ПРО КУЛЬТУРУ»
ЧЕТВЕР 14 листопада
18:30 — Атріум. Подія-відкриття. Публічна розмова «Культуру не можна переписати, але можна перечитати». Учасники: Ольга Вієру, Наталя Кривда, Володимир Шейко, Андрій Онищенко, Анастасія Євдокимова, Богдана Неборак, модератор — Олексій Ананов.
У назву цієї дискусії про суспільний запит на знання про культуру покладено слова Соломії Павличко: «Культуру не можна переписати, але можна перечитати». Чому українці більше читають, поміркують директорка Українського Дому Ольга Вієру, голова УКФ Наталя Кривда, директор Українського інституту Володимир Шейко, співзасновники книгарні Bloop Books Андрій Онищенко, кураторки фестивалю Анастасія Євдокимова та Богдана Неборак, модератор обговорення Олексій Ананов.
П’ЯТНИЦЯ 15 листопада
11:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Майстерка за мотивами воркбука «Козаки правлять країною», видавництво «Дискурсус». Проводить Аліна Гаєва, модерує Ольга Купріян. Вік: 8+
Вибійка — стародавня техніка декорування тканини, відома в Україні з XI століття. Художниця Аліна Гаєва (бренд GAEVA) покаже, як працює технологія ручного друку на текстилі та розкаже, чому саме цю техніку обрала для створення своїх колекцій одягу. Однак замість деревʼяних штампів, які використовували в давнину, скористаємося 3D-штампами. Запрошуємо дітей від 8 років створити листівку та сет для тарілки з тканини, використовуючи авторські штампи з колекцій «Козацька старшина», «Герби» та «Первісне мистецтво».
12:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Мандрівка зі слонами на інтерактивному читанні «Слоносторії мистецтв». Проводить Марія Артеменко. Вік: 6–10
Світ мистецтва приховує багато неймовірного. Абстракція, орнамент, стилізація — про ці та інші цікавинки розповідає не абихто, а бабуся Ліщина. Її довгий хобот подорожував континентами, пізнаючи дивовижі й творчі секрети. Дізнаймося їх разом і заразом потренуймося малювати на тематичному майстер-класі із дитячою письменницею Марією Артеменко.
13:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Майстер-клас для дітей «Мистецтво відбитків»: виготовляємо листівку методом ліногравюри. Проводить письменниця, художниця Анна Третяк. Вік: 7–13
14:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Як книжки стають мультфільмами? На прикладі пригодницької повісті «210 добрих справ» та казки «Хуха-Муховинка». Учасники: Володимир Нікітенко, Андрій Щербак. Модераторка — Таня Стус.
Пригодницька повість «210 добрих справ» письменника, сценариста, керівника анімаційної студії Володимира Нікітенка стала популярним мультсеріалом з багатотисячними переглядами. А знаменита «Хуха-Моховинка» Василя Короліва-Старого з ілюстраціями художника, режисера, художника-постановника Андрія Щербака от-от вийде на екрани. На зустрічі з Володимиром та Андрієм дізнаємося ексклюзивні деталі про те, як із книжок виростають мультфільми.
15:00 — Сцена атріум. Презентація каталогу «Олександра Екстер: сцена — це світ». Учасниці: Оксана Семенік, Тетяна Руденко.
Яка ця сцена і який цей сучасний світ для українських митців з 1920-х років? Яким є нове прочитання українських модерністів у контексті європейських і американських виставок останніх років та публікацій? Розмова дослідниці й мистецтвознавиці Оксани Семенік і Тетяни Руденко, кураторки, головної зберігачки Музею театрального, музичного та кіномистецтва України з нагоди нової публікації видавництва «Родовід» — каталогу виставки Українського музею в Нью-Йорку «Олександра Екстер: сцена — це світ».
15:00 — Сцена -1. Лекція + воркшоп з різографії. «Культура незалежних аматорських видань у світі та в Україні». Спікери: Різоденція та Вікторія Приставка.
Після закінчення лекції — відкритий воркшоп з різографії для дизайнерів, ілюстраторів, копірайтерів: створюємо та друкуємо меджик-зіни «Маленькі історії про культуру».
16:00 — Сцена атріум. Розмова з героями книги «Велорух» на тему «Велокультура в місті».
Велокультура — ланка великого організму української культури, адже в Україні майже будь-куди можна поїхати велосипедом, треба лиш обрати правильний тип велосипеда і маршрут. Книга Ukraїner «Велорух» — перше комплексне видання про феномен сучасної велокультури в Україні. Тут і міські веломісця, і люди, й ілюстровані розповіді про велоподорожі. Поговоримо про те, які місця й події об’єднують спільноту велосипедистів і можуть бути цікаві ширшому загалу.
16:00 — Сцена -1. Молодіжна програма. Презентація фотокниги «Prism of Obolon» Даші Пишної, учасниці молодіжної програми «Мистецтво змін: молодь і демократія» від Українського Дому.
Фотокнига учасниці попереднього сезону молодіжної програми «Мистецтво змін: молодь і демократія» від Українського Дому, фотографині Дар’ї Пишної «Prism of Obolon» («Призма Оболоні») — особиста візуальна подорож рідним Києвом, зосереджена на Оболоні, районі, де пройшли роки становлення мисткині. Через об’єктив камери Дар’я вловлює виразну візуальну ідентичність Оболоні та протиставляє її ширшому міському пейзажу, відкриваючи як унікальні, так і універсальні елементи Києва.
17:00 Сцена атріум. Публічна розмова «Міф і модернізм: “Кассандра” Лесі Українки в системі мистецтв». Учасниці: Оксана Левицька, Ярина Тарасюк, Леся Демська-Будзуляк.
Розмова про модерну драму Лесі Українки «Кассандра» та її сучасне прочитання у книжці «Інтермедіум Кассандра». Видання є результатом кількарічного проєкту, який синтезував літературознавчі та культурні студії, і втілює дослідження драми в контексті міжмистецької взаємодії, зокрема візуальності, звучності, перформативності. Через образ Кассандри автори інтерпретують драму Лесі Українки в широкому культурному контексті: від античного міфу до української модерної драми й поезії, виводячи поему до європейських літературних творів, а також театральних постановок драми, скульптури й живопису.
17:00 — Сцена -1. Молодіжна програма. Зустріч книжкового клубу за книгою Паскаля Ґілена і Тайса Ляйстера «Культура в підмурках громадянського суспільства».
Чи можлива сучасна Європа без культури? Що тримає суспільство у гармонійному співіснуванні, коли в ньому існує великах кількість гравців? Як досвід сучасного мистецтва впливає на громадську дію? Ці та інші питання ставить книга «Культура в підмурках громадянського суспільства» Паскаля Ґілена і Тайса Ляйстера, і на них намагатимуться знайти відповіді учасники книжкового клубу в рамках молодіжної програми Українського Дому.
18:00 — Сцена атріум. Кураторська програма. Обговорення «Як ми перейменовуємо вулиці наших міст?» Учасники: Роман Лозинський, Мирослав Лаюк, Олена Ремовська. Модераторка — Дарка Гірна.
Сьогодні однією з ключових тем є маркування простору через імена — назви вулиць, памʼятників, меморіальних дощок. Як відбувається перейменування, як робити так, аби воно не було хаотичним і тенденційним, хто і як має приймати рішення щодо перейменувань, якою є роль громадянського суспільства в цьому процесі?
18:00 — Сцена -1. Лекція Андрія Тимчишина-Валевського «Книжкова графіка львівського модернізму».
Букініст нової хвилі, колекціонер і дослідник-аматор Андрій Тимчишин-Валевський розкаже про основні події, що визначили розвиток книжкової графіки у Львові від початку ХХ століття до здобуття Україною незалежності, та розкриє вплив модерністських ідей і ширшого соціального й культурного контексту на львівське мистецтво, яке було осередком вільнодумства, експериментів і візуальних інновацій. Увага приділятиметься ключовим постатям, які творили книжкову культуру міста Лева та чиї твори стали знаковими для українського модернізму: Павлу Ковжуну, Якову Гніздовському, Олені Кульчицькій, Леопольду Левицькому, Софії Караффі-Корбут та багатьом іншим. Йтиметься про розвиток графічного мистецтва Львова, його естетичні пошуки та впливи, а також значення львівських графіків у контексті національного культурного відродження.
18:00 — Сцена кінозал. Дискусія «Chytomo Picks: експорт української книги про мистецтво». Учасники: Діана Клочко, Олександр Мимрук.
Як пояснювати Україну через книги про мистецтво? Які книги про українське мистецтво вийшли за кордоном нещодавно? Який вигляд мають ідеальні читачі цих книг? Відповіді шукатимуть учасники дискусії — мистецтвознавиця Діана Клочко та модератор, випусковий редактор «Читомо» Олександр Мимрук.
19:00 — Сцена атріум. Кураторська програма. Український модернізм на стінах світових музеїв. Що робить нас прочитаними і як це впливає на осмислення нас самих? Учасниці: Тетяна Філевська, Дарія Слободяник, Тетяна Руденко, Оксана Баршинова. Модераторка — Валентина Клименко.
Великим проєктом воєнного часу стала презентація за кордоном творів українського модернізму, авангарду — переважно з колекцій НАМУ та Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Відень, Мадрид, Кельн, Лондон — як така географія впливає на зміну сприйняття цього мистецтва, яке довго таврувалося «російським»? Чи стануть картини впізнаваними, чи вплине це на туристичний потенціал НАМУ в майбутньому?
19:00 — Сцена -1. Віртуальні полиці: чим живе українська букіністика в інстаграмі. Учасники: Олександр Рудовський, Андрій Тимчишин-Валевський, Дмитро Курілов. Модератор — засновник книгарні «Фундамент» Андрій Онищенко.
До фестивалю «ФУНДАМЕНТ: ІСТОРІЇ ПРО КУЛЬТУРУ» книгарня «Фундамент» перетворюється на щось нове та неочікуване — букіністичну крамницю, де можна буде знайти раритетні українські видання, що зберігають спадок української культури. До розмови долучаться сучасні букіністи — знавці рідкісних книг, які зробили інтернет своїм полем для пошуку та продажу колекційних видань. Під час розмови вони розкриють методи пошуку раритетів, розкажуть про особливості онлайн-книжкового ком'юніті та поділяться історіями своїх знахідок. Також учасники обговорять, чому деякі книги стають популярними через десятиліття після видання, як формується їхня вартість і в чому полягає «книжкова удача».
19:00 — Сцена кінозал. Лекція-оповідь «Алла Горська — шістдесятниця: яскраве і буремне десятиріччя крізь 10 світлин з альбому “Спалах перед світанком”».
Лекція-оповідь онучки мисткині Олени Зарецької, очільниці Фонду Алли Горської та Віктора Зарецького й упорядниці альбому «Спалах перед світанком», та директорки Музею шістдесятництва Олени Лодзинської про визначні події та зустрічі 1960-х — часу формування і пригнічення руху шістдесятників.
ЧЕТВЕР 14 листопада
СУБОТА 16 листопада
11:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Творча година з ілюстраторкою книжки «ПтахАбетка» Іреною Панаріною. Вік: 7–13
Ірена Панаріна — мисткиня з унікальним даром робити артоб'єкти з найнесподіваніших матеріалів. Свою «ПтахАбетку» вона проілюструвала в авторській нитковій техніці: барви муліне утворюють зображення українських птахів із «Червоної книги». Учасники творчої години з майстринею створять власну пташку та складуть її історію.
12:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Дитяча поезія як арттерапія. Цілющі ігри з віршиками та малюванням за «Книжкою сили й перетворень» Світлани Ройз. Модерує Таня Стус. Вік: 6–9
Українська дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз разом із мудрим кмітливим котом пропонує дітям, а також їхнім рідним дорослим зануритися в безпечний простір видання, яке допоможе розкривати, плекати й відновлювати внутрішню силу, стійкість, розуміти власні емоції, довіряти їм і своєму внутрішньому світу.
13:00 — Сцена атріум. Дискусія «Український театральний костюм. Ідентичність, контекст, ландшафт». Учасники: Олександр Савчук, Богдан Поліщук, Тетяна Руденко.
Дискусія за участі кандидата філософських наук, співробітника Центру краєзнавства Харківського національного університету імені Каразіна Олександра Савчука, театрального режисера, художника, співзасновника ГО «Галерея сценографії» Богдана Поліщука та головної зберігачки Музею театрального, музичного і кіномистецтва України, дослідниці українського сценічного авангарду Тетяни Руденко. Учасники дискусії сфокусуються на феномені театрального костюму як інструменту осмислення соціального і політичного життя в СРСР.
13:00 — Сцена -1. Майстерка з 3D моделювання «Динозаврики» від головної редакторки журналу «Мамине Сонечко», етнодизайнерки, художниці Олесі Білоус.
Захоплива подорож в часі, інтерактивне читання історій про динозаврів.
14:00 — Сцена атріум. Публічна розмова «Біографія як жанр: чому нам важливо читати про життя видатних українців?» Учасники: Юрій Макаров, Ольга Полюхович, Леонід Фінберг. Модераторка — Богдана Неборак.
Біографія дає змогу не просто довідатися про життєвий шлях видатних людей, а й уявити їх на тлі їхньої епохи й краще зрозуміти історію України. Одним з найяскравіших прикладів роботи в жанрі інтелектуальної біографії є серія «Постаті культури» видавництва «Дух і літера», яка стане відправною точкою в розмові. На прикладі роботи з біографіями у книжковому та відеоформаті дослідимо вплив цього жанру на читачів і глядачів сьогодні. Учасники: Юрій Макаров (Суспільне Мовлення), Ольга Полюхович (НаУКМА), Леонід Фінберг («Дух і Літера»). Модераторка — Богдана Неборак.
14:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Розповідь Валентини Мержиєвської про «Часолінії» історії й політики, культури та мистецтва. Вік: 11–14
«Часолінії» історії й політики, культури та мистецтва химерно переплітаються і впливають одна на одну. Про закономірності й парадокси цього мережива розповість Валентина Мержиєвська — укладачка унікального видання у форматі leporello, засновниця низки освітніх і культурних проєктів, авторка науково-популярних і навчальних книжок. У «Часолінії» на одному таймлайні сплелися різні події у світі та Україні: від Білінгенської катастрофи до винаходу кубика Рубіка, від виходу друком історій про Гаррі Поттера до виверження вулкану Ейяф'ятлайокютль — і це можна буде побачити на власні очі.
15:00 — Сцена атріум. Лекція Олександра Савчука «Василь Кричевський: знайомий незнайомець».
Лекція про Василя Кричевського — маляра, архітектора і дизайнера, творця нового стилю і кінохудожника. А також про модерну візуальну ідентичність і брендбук держави Україна. Лектор — кандидат філософських наук, співробітник Центру краєзнавства Харківського національного університету імені Каразіна Олександр Савчук.
15:00 — Сцена -1. Молодіжна програма. Лекція «Світогляд та масштаб мрії. Чому потрібно мріяти?» Лекторка — Лідія Білас.
Що таке мрія і чому вона така важлива у житті кожної людини? Як широта світогляду впливає на масштаб мрії особистості, адже Мрійдійництво — ціла методологія, тож про що вона? Як почати здійснювати мрії? Поговоримо про це на лекції.
15:00 — Сцена кінозал. Як перекласти життя на сценарій: презентація книжки Антоніо Лукіча. Модераторка — Світлана Стретович.
Перша презентація дебютної книжки режисера Антоніо Лукіча «Мої думки про кіно. Як перекласти життя на сценарій». Антоніо Лукіч — режисер одних із найбільш касових українських фільмів «Мої думки тихі» та «Люксембург, Люксембург», учасник численних престижних кінофестивалів і володар багатьох кінопремій. Він наважився написати книжку, в якій поділився накопиченими за 15 років знаннями і творчими прийомами. Описав увесь процес створення кіно: від роботи з ідеями та героями до прописування діалогів і деталей у сюжеті. Все на українських реаліях. На презентації поговоримо про досвід написання книжки режисером і поділимося лайфгаками для тих, хто працює зі словом і розповідає історії у різних форматах, цікавиться сценаристикою і кіно.
16:00 — Сцена атріум. Розмова «Навіщо писати та як читати нонфікшн?» Учасниці: Аріна Кравченко, Ольга Дубчак, Марія Придьма, Стаська Падалка.
Не художня, науково-популярна література чи нонфік — називати можна будь-як, але що під цим криється? Репортаж, щоденник, тревелог, серйозна наукова монографія чи легкий лайфстайл-порадник? У розмові про жанри нонфікшн поміркуємо про те, що і як ми читаємо, як нонфікшн може збагатити наше життя. Учасниці: Аріна Кравченко — журналістка, літературна оглядачка УП.Культура, літературна редакторка; Ольга Дубчак — літературна редакторка, співзасновниця та головна редакторка видавництва «Віхола», авторка нонфікшн-книжок «Чути українською», «Бачити українською», «Перемагати українською» (у минулому — головна редакторка видавництва «Наш Формат»); Марія Придьма — СЕО школи творчого та професійного письма Litosvita.
16:00 — Сцена -1. Молодіжна програма. Розмова про український кінематограф за мотивами книжки «Твоя книга про кіно» Ольги Бірзул. Модератор — Олександр Михед.
Як з’явилося і еволюціонувало кіно? Як воно віддзеркалює наші страхи і мрії, а також впливає на масову свідомість? Як працює сучасна кіноіндустрія? І які професії необхідні у кіновиробництві? Про це та про багато іншого розповість Ольга Бірзул, кураторка кінопрограм, культурна менеджерка й авторка книги «Твоя книга про кіно». Наприкінці вона порекомендує цікаві фільми до перегляду й розкаже, як створити власні колекції улюблених стрічок.
16:00 — Сцена кінозал. Показ документального фільму «Як відновлюють Київ» і розмова з командою проєкту «Відновлення міст». Учасники: Христина Кулаковська, Марко Савицький, Анна Кирій.
Премʼєрний показ останньої серії проєкту «Відновлення міст». У серії «Як відновлюється Київ» йдеться про проєкт «Залізні укриття», є розмова з архітекторкою Анною Кирій про візію міста, а також розповідь про те, як мешканці будинку на Лобановського власними силами відновлювали фасад багатоповерхівки. Учасники розмови: Христина Кулаковська — продюсерка проєктів Ukraїner, Марко Савицький — архітектор, дизайнер і ведучий проєкту «Відновлення міст», Анна Кирій — громадська активістка, архітекторка.
17:00 — Сцена атріум. Розмова про книжку «Велич Богині. Деві Махатмʼя». Учасники: Аліса Ложкіна, Андрій Скібіцький, Роман Гардашук. Модератор — Олексій Ананов.
«Деві Махатм’я» — знаменитий давньоіндійський текст, який вшановує божественну жіночність та оповідає історію священної війни Великої Богині проти юрми злих сил. Про значення тексту в контексті індійської культури та його неочікувану актуальність для сучасних українських читачів поговорять авторка першого українського перекладу, вступної статті та ілюстрацій до «Величі Богині», мистецтвознавиця Аліса Ложкіна, науковий редактор книги, санскритолог Андрій Скібіцький, а також представник «Видавництва Руслана Халікова», митець, перекладач і сходознавець Роман Гардашук. Модератор — журналіст, ведучий, куратор мистецьких проєктів Українського Дому Олексій Ананов.
17:00 — Сцена -1. Дискусія «Українське радіо 1920-х: голос модерної доби». Учасниці: Ярина Цимбал, Ніна Даценко. Модераторка — Ніка Чулаєвська.
Розмова про радіо як медіа, що формувало модерну добу. Про те, як письменники та інші митці відгукувалися на розвиток нового медіа та що воно означало для української культури 1920-х. Говоритимуть радіоведуча, журналістка, авторка книжки «Пригоди на радіохвилях: історія українського радіо» Ніна Даценко та літературознавиця, дослідниця 1920-х Ярина Цимбал. Модеруватиме головна редакторка видавництва «Темпора» Ніка Чулаєвська.
18:00 — Сцена атріум. Кураторська програма. Сюжети про українських митців 1920-х: «Універсальний журнал», будинок «Слово» та інші історії з Харкова. Учасники: Олександр Савчук, Ярина Цимбал. Модераторка — Анастасія Євдокимова.
Харків 1920-х — місто безлічі сюжетів. Один з них — «Універсальний журнал». Видання про літературу і мистецтво, про суспільне життя і тренди 1928–1929 років. Які історії про Харків ми можемо розповісти, розповідаючи про журнал?
18:00 — Сцена кінозал. Читати і розуміти українських класиків. Розмова Олександра Михеда та Ростислава Семківа. Модераторка — Богдана Романцова.
Письменник, співавтор книги «Живі. Зрозуміти українську літературу» Олександр Михед і літературознавець, автор книги «Як читати українських класиків» Ростислав Семків поспілкуються про читання та перепрочитування української класики. Із чого почати та як підступитися, які чекають підводні камені й читацькі відкриття.
19:00 — Сцена атріум. Кураторська програма. Книжки про культуру як архів памʼяті та мапа ідей. Учасники: Олександр Саврук, Костянтин Кожемяка, Леонід Фінберг. Модераторка — Богдана Романцова.
Як у сьогоденні ми творимо й обговорюємо етапні книжки про культуру, які підсумовують періоди, стають відправними точками для розмов і міняють мислення?
19:00 — Сцена -1. Кураторська програма. «4 лекції про мистецтво». Театралізована читка «Універсального журналу» від Малого театру. Актори — Кирило Смола та Поліна Проценко, режисерка — Марія Шварньова.
Кожна стаття «Універсального журналу» має яскравий візуальний ряд — ілюстрації та графіку. Кожна описує важливі явища та яскраві події 1920-х, як-от розвиток моди, кінематографу, театру, візуального мистецтва. У кожній виринають непересічні постаті доби — актриса театру «Березіль» Валентина Чистякова, молодий, але яскравий режисер «Арсеналу» Олександр Довженко, неординарний художник Іван Падалка.
19:00 — Сцена кінозал. Кураторська програма. Віра Агеєва: розмова про Соломію Павличко.
Частиною експозиції фестивалю є предмети з особистого архіву Соломії Павличко, повʼязані з роботою «Дискурс модернізму в українській літературі». Ми запрошуємо до діалогу про фігуру Павличко сьогодні, щоби залучити аудиторію до прочитання «Дискурсу» і пояснити роль Соломії Павличко в історії української культури, разом із цим згадавши її характер, неординарну постать.
ЧЕТВЕР 14 листопада
НЕДІЛЯ 17 листопада
11:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Майстер-клас з колажу «Скриня. Народне мистецтво — в книжку» за книжкою «Український традиційний look». Проводять авторка Неллі Шарабарова, а також Ірина Громова та Ксенія Ковальова. Вік: 8–13
Поговоримо про дуже особливі для українців речі, їхнє значення та символіку, і створимо тематичний колаж «Скриня» за книжкою Неллі Шарабарової та Ганни Баранової «Український традиційний look» з використанням традиційних елементів орнаменту. Проводять майстер-клас письменниця Ірина Громова, мисткиня Ксенія Ковальова та художниця Неллі Шарабарова.
12:00 — Сцена атріум. Усе змінюється? Яким буде візуальний сторітелінг у 2025 році. Учасники: Анастасія Струк, Данило Павлов, Ірина Цілик, Наталка Кузьменко. Модераторка — Ольга Клінова.
Якою є сучасна візуальна мова і як ще її може змінити війна? Як це відображається у друкованих виданнях і в який спосіб формує читацький досвід? Яких історій сьогодні прагнуть аудиторії і у яких форматах? Чи достатньо голосно звучить візуальна мова без тексту і чи кожен текст потребує візуальної мови?
12:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Практикум за книгою «Фотофан. Мистецтво фотографії для дітей» Валентини Вздульської. Проводить Ірина Громова. Вік: 8–13
Навчимося «бачити світ інакше» та поговоримо про композицію і лайфгаки у фотографії.
12:00 — Сцена кінозал. Показ фільму «Феномен Курбаса» від ютуб-каналу «Загін кіноманів». Розмова з командою фільму. Учасники: Віталій Гордієнко, Станіслав Весельський.
Як театральний режисер Лесь Курбас надихнув цілі покоління? Чому ми маємо памʼятати Курбаса? Про який театр ми говоримо, коли говоримо про театр Курбаса? Про все це, а також про життя і творчі принципи митця — у фільмі від ютуб-каналу «Загін кіноманів».
13:00 — Сцена атріум. Дискусія «Мозаїки: "совок" чи цінний модерністський спадок України». Учасники: Олег Левій, Олена Зарецька, Олеся Котубей-Геруцька.
Одна з тем четвертого артбука «Telegraf. Завтра» — українські мозаїки. Чим вони є? Це спадок радянської пропаганди? Чи висловлювання українських митців тієї епохи, які хотіли в монументальному мистецтві закарбувати українську культуру? Їх варто зберегти чи піддати декомунізації та знищити? Які з них потребують переосмислення та збереження як документи часу? Говоритимуть Олег Левій — дослідник і популяризатор монументального мистецтва, автор проєкту «Кінцева», Олена Зарецька — художниця, очільниця Фонду Алли Горської та Віктора Зарецького, Олеся Котубей-Геруцька — журналістка Суспільне Культура, авторка блогу про особисту деколонізацію «Прощавай, імперіє!».
13:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Візуальна вікторина «Впізнай своїх» (художники). Проводить Віталіна Макарик. Вік: 8–13
Ловці світла, творці мистецтва: дізнаймося неймовірні правдиві історії українських художників з візуальною вікториною «Впізнай своїх». На заході ми розкриємо несподівані факти про українських митців, відкриємо менш відомі широкому загалу імена та спробуємо впізнати їхні роботи поміж творів іноземних художників. Захід проводить письменниця та фахівчиня лабораторії дитячого читання МАН України «БараБука» Віталіна Макарик.
14:00 — Сцена атріум. Чи була в Україні шляхетна кухня? Розмова з дослідницею Маріанною Душар. Модераторка — Олена Брайченко.
«Шляхетна кухня Галичини» — пізнавальний екскурс про культуру та гастрономічні вподобання найвідоміших аристократичних родів Галичини кінця ХІХ — початку ХХ століть від історика Ігоря Лильо та дослідниці галицької кухні Маріанни Душар. Про роботу над книгою, унікальні переписи страв та те, чим дивувала кухня понад століття тому, розпитуватиме дослідниця гастрономічної культури Олена Брайченко.
14:00 — Сцена -1. Дитяча програма від «БараБуки». Майстер-клас із піктографії за книжкою «Чарівний глечик». Проводить Оксамитка Блажевська.
На події помандруємо в часи Трипілля з інтерактивною грою «Трипільські символи», дізнаємося більше про книжку Ганни Осадко «Чарівний глечик», створимо власні глечики з пластиліну і нанесемо на них трипільські символи. Проводить майстер-клас Оксамитка Блажевська, письменниця, книжкова блогерка.
15:00 — Сцена -1. Артбесіда «Книги про мистецтво: Творці і Читачі». Учасниці: Ганна Владимирська, Тетяна Кара-Васильєва, Зінаїда Васіна.
Навіщо людям потрібне мистецтво? Воно відповідає на головне питання, яке у нас час від часу виникає: навіщо ми існуємо на Землі? Відповідь досить проста: щоб бути щасливими і гармонійними. І саме мистецтво має здатність робити нас такими. Під час нашої артбесіди плануємо демонстрацію картин, що оживають, показ трейлера анімаційного фільму «Вінсент», слайд-шоу ілюстрацій українського одягу від дослідниці Зінаїди Васіної, а також перегляд фрагментів мандрівок найдивовижнішими виставками-блокбастерами світу.
15:00 — Сцена кінозал. Показ фільму Ukraїner «Різдво разом» і розмова з героями й командою фільму. Учасники: Єлизавета Цимбаліст, Віктор Перфецький, Володимир Чеппель.
Після початку повномасштабного вторгнення зародилася ідея їздити з вертепом на деокуповані території, щоб повертати цю традицію там, де її викорінювали окупанти, й відроджувати місцеві традиції святкувань, надихати людей поширювати україномовні пісні та традиції, приносити відчуття єдності. Учасники розмови: Єлизавета Цимбаліст — продюсерка Ukraїner, Віктор Перфецький — організатор вертепів на деокупованих і прифронтових територіях, Володимир Чеппель — оператор Ukraїner.
16:00 — Сцена атріум. Розмова з українськими режисерами «Кіно як відповідальність перед історією свого народу. Зв'язок кіномистецтва й українського сьогодення». Учасники: Олесь Санін, Михайло Іллєнко, Лариса Брюховецька Анастасія Канівець.
Розмова за участю Олеся Саніна та Михайла Іллєнка, героїв майбутньої книжки Лариси Брюховецької й Анастасії Канівець про сучасних українських режисерів і режисерок, а також про виклики доби й ринку, реалії сьогодення, потребу глядачів в українському кіно, вплив цього медіуму на національну свідомість.
16:00 — Сцена -1. Молодіжна програма. Розмова Анастасії Євдокимової та Артура Пройдакова «Як читати і розуміти книжки про культуру?»
Чому в епоху домінування онлайн-медіа та швидкого контенту книги про культуру досі мають значення? Чи відображають нішеві книжкові фестивалі фрагментацію галузі чи глибшу потребу аудиторії в цілеспрямованому досвіді? Учасники дискусії зможуть дослідити, як книги про культуру впливають на формування і трансформацію національної та особистої ідентичності. У розмові йтиметься про те, як книжки про культуру відображають зміну цінностей та пріоритетів, на які видання варто звернути увагу молодим людям, які прагнуть досліджувати свою ідентичність.
17:00 — Сцена атріум. Лекція «Літопис українського дизайну: від Василя Кричевського до застосунку "Дія"». Учасники: Настічка Жеребецька та Володимир Смирнов.
Розмова про періодичне друковане видання «Літопис українського дизайну», присвячене історії та розвитку українського дизайну.
Чому відлік у «Літописі» починається з Василя Кричевського, і що є у перших трьох випусках? Журнал є спробою показати, як формувалася та еволюціонувала українська дизайн-ідентичність. У лекції беруть участь Настічка Жеребецька та Володимир Смирнов, дизайн-директори Spiilka design büro та головні редактори «Літопису українського дизайну».
17:00 — Сцена -1. Кураторська програма. Ютуб-вечірка: як класична музика початку ХХ-го століття змінила нас. Спікерка — Ольга Лозинська.
Хто такий Борис Лятошинський? Як його модернізм пізніше спровокував появу «Київського авангарду» і чому без нього неможливо розповісти історію української академічної музики? Про це поговоримо з музикознавицею, програмною менеджеркою сектору класики Українського Інституту, співзасновницею Української фундації класичної музики Ольгою Лозинською. А також послухаємо фрагменти композицій, щоб зрозуміти, чому Лятошинський — це наша класика.
17:00 — Сцена кінозал. Показ фільму Дмитра Дальського «Нариси радянського міста» і лекція Марини Скирди (Довженко-Центр).
«Міська симфонія» про Харків, столицю УСРР 1920-х років, цікава не лише через авангардну форму, динамічний монтаж і вдалі операторські знахідки, а й завдяки унікальним кадрам тогочасного міського простору та повсякдення. «Нариси радянського міста» — важливий документ раннього радянського урбанізму, в якому можна побачити славетний будинок Держпрому, Палац праці, театр «Березіль», магазини і заводи, фабрики і кінотеатри. Рік виходу — 1929, тривалість фільму — 29 хвилин.
18:00 — Сцена -1. Кураторська програма. Ютуб-вечірка: як поезія класиків ставала піснями. Спікер — Олексій Бондаренко.
Скільки разів вірш «О панно Інно» Павла Тичини клали на музику? А твори Михайля Семенка? А інших авторів і авторок 1920-х? Порахувати складно, але можливо. А якщо увімкнути ютуб, знайти і послухати всі музичні інтерпретації, а потім спробувати узагальнити, то вийде ютуб-вечірка від музичного критика і головного редактора медіа «Лірум» Олексія Бондаренка.