Український культурний фонд, який був створений у 2017 році окремим законом, визначив для себе, в очах законотворця, декілька важливих завдань. Я виділила в контексті сьогоднішньої розмови два такі завдання, які є на порядку денному. Це переосмислення, збереження, актуалізація національного культурного надбання — я б доповнила: також творення майбутнього культурного надбання. І створення так званого збірного образу: що ми розуміємо під Україною та українською культурою.
В нашій місії ми для себе визначили, що Український культурний фонд є державним інвестором у сферу культури, культурних інституцій. Чому ми обрали термін «інвестор», а не «донор»? Для нас «донор» — це така одностороння транзакція, коли ти надаєш державну підтримку культурно-мистецьким ініціативам, і не настільки важливий кінцевий результат. «Інвестор» — це якраз той актор творення культурного контенту, для якого важливий результат. Що для нас є результатом? Ми можемо сказати, що кожен із підтриманих Українським культурним фондом проєктів — а за три роки ми підтримали близько 957 проєктів, — певним чином займається символами. Або переосмисленням існуючих в українській культурі, або творенням нових. І оця множинність українського символізму іноді негативно впливає на єдиний образ України. Не тільки в очах українців, але й назовні.
Як приклад множинності символів: серед підтриманих Українським культурним фондом є чудове видання «НАШ ГЕРБ. Українські символи від княжих часів до сьогодення» — до речі, раджу учасникам конкурсу на великий герб України обов’язково ознайомитися з цим виданням: там чудовий аналіз як взагалі творилися символи України і як виникла ідея відповідно і Малого герба українського. Також чудовий проєкт, який ми теж підтримали і якраз була прем’єра на кінофестивалі «Молодість» — це фільм Михайла Іллєнка «Толока», над яким він працював n-ну кількість років. Це суто сукупність українських символів. Але символів саме традиційної української культури. Це і хата-мазанка, і українська вишиванка, український вінок, барвінок, калина — і далі можна перелічувати.
В той же час, це проєкти, які вже працюють із символами модерної України. Це проєкт ARTEFACT: Chernobyl 33 — це переосмислення Чорнобиля як символу України і вже за допомогою інноваційних технологій надання йому якраз нового значення. Це фільм «Поїзд «Київ - Війна», тому що, мені здається, що боротьба, війна — це теж символи України. Не тільки в контексті сучасних подій, але й загалом, якщо подивитися в ретроспективі українську історію — це вічна боротьба українського народу. Відповідно це теж переосмислення війни як символу України назовні. І таких символів є декілька.
Що ми теж помічаємо зі сторони Українського культурного фонду: наразі ми бачимо, що українська культурна та мистецька спільноти вже навчилися аналізувати — аналізувати українську історію, українську культуру. Але в нас є ще проблема синтезу, тобто створення нових символів. А це дуже важливо. На мою думку, ми маємо взяти на себе мужність і відповідальність творити нові символи української держави і української нації. Тому що наразі ми відчуваємо у заявників і загалом, під час круглих столів та дискусій, певний страх брати на себе відповідальність у визначенні одного символу, або у творенні взагалі чогось нового. Тому що символ — це не завжди конкретно існуючий предмет в часі і просторі. Це сукупність знаків, які певна держава чи певна людина визначає як символ, з яким буде асоціюватися Україна назовні.
Готуючись до сьогоднішньої зустрічі я переглянула декілька роликів, які орієнтовані на українських дітей. Що таке є символом української держави? І здебільшого це пшениця, хата-мазанка, українська мова, прапор, гімн, герб… Все. Якщо дивитися мапи, які ілюструють символи Європи та європейських країн, то є декілька мап — я думаю, ви пам’ятаєте, як в соціальних мережах були жарти, коли Україна це були ялинки і одна хата-мазанка. Інші карти зображають вишиті сорочки і віночки. Ще інші взагалі відносять нас в один простір з країною-агресором. Тому я думаю, що дуже важлива сьогоднішня подія для того, щоб ми взяли на себе мужність для фінального визначення того, хто ми є, для чого ми є. А символи якраз дають відповіді на ці питання. Тож бажаю нам з вами все-таки дійти до спільного знаменника і визначити, що є символом України. Всередині і назовні.