Темний Рай

Сергій Михальчук

Сергій Михальчук
(1972, Луцьк Волинської області)

1995 року закінчив Київський національний університет театру, кіно й телебачення імені Івана Карпенка-Карого (майстерня Олексія Прокопенка).
Навчаючись у навчальному закладі отримав нагороду за кращу операторську роботу (фільм реж. М. Коваленка «Алфавіт», 1995 р.).

З 1995-го працював на Українській студії хронікально-документальних фільмів, з 1996-го став оператором компанії «Фільмотехнік». З 2000 року — член Національної спілки кінематографістів України. За період з 2002-го по 2020-й роки відзняв велику кількість ігрових і документальних картин: в Україні, Росії, Казахстані, Білорусі, Сирії, Франції та США, які відзначено на багатьох національних та міжнародних кінофестивалях.
Одна з перших повнометражних ігрових картин «Мамай» реж. Олеся Саніна здобула як національні, так і міжнародні відзнаки, серед яких: Державна премія України імені Олександра Довженка, приз за найкращу операторську роботу ім. О. Княжинського на XII Відкритому фестивалі кіна країн СНД і Балтії «Кіношок» та приз журі за найкращу операторську роботу ім. А. Москвина на Х-му Російському кінофестивалі «Література й кіно». 2002 року на 50-му San Sebastia’n International Film Festival здобув нагороду за найкращу операторську роботу у фільмі реж. Валерія Тодоровського «Коханець». 2004-го за значні творчі досягнення Постановою Президії Академії мистецтв України Михальчука нагороджено «Золотою Медаллю», а 2014-го митцеві надано почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України».
2014 року за операторську роботу у фільмі реж. Олеся Саніна «Поводир» на Odessa International Film Festival одержав Спеціальний диплом журі за краще зображальне рішення, а 2015-го за фільм реж. Олексія Германа-молодшого «Під електричними хмарами» на 65-му Berlin International Film Festival — нагороду «Срібний ведмідь» за видатний внесок у мистецтво. 2019 року за найкращу операторську роботу у фільмі Ярослава Лодигіна «Дике поле» одержав Національну кінопремію від Української кіноакадемії «Золота дзиґа».
З-поміж 12 фільмів-претендентів на премію Oscar за найкращий фільм іноземною мовою від України з 1991 р. чотири відзняв Сергій Михальчук: «Мамай» (2001 р., реж. О. Санін), «Ілюзія страху» (2008 р., реж. О. Кірієнко.), «Параджанов» (2013 р., реж. О. Фетисова, С. Аведикян), «Поводир» (2014 р., реж. О. Санін).
Візуальна творча діяльність Сергія Михальчука не обмежується кіномистецтвом. З 2000-го по 2020-й роки було організовано його сім персональних фотовиставок.

UA