Театральний костюм — мистецький артефакт, який причаровує публіку як під час свого життя на сцені, так і застигнувши у виставкових залах галерей чи музеїв.
Проте не усі замислюються над тим, хто ж створює театральні костюми. Звичайно, кропітка й цінна робота кравців і швачок є необхідною для втілення театрального костюма в матеріалі, але сама алхімія його народження починається з художника та ескізу.
Іноді можна почути як творців театрального (або й кіношного костюма) називають костюмерами. Однак костюмер — це окрема професія. Обов'язками костюмера є догляд за вже створеним костюмом, подача його в гримерку актора або на знімальний майданчик. Автором і творцем костюма вважається художник (або дизайнер). Саме він народжує ідею й образ, створює ескіз, підбирає необхідну тканину і спільно із закрійником вигадує й розробляє конструкцію майбутнього костюма.
Театральний костюм — це не стільки одяг у звичному розумінні, скільки образ персонажа вистави або перформера. Таке магічне мистецтво перетворення людей має свою давню історію. Зокрема в Україні історія театрального костюма простежується через традицію і цілий пантеон знакових митців.
Зазвичай розмова про український театр починається зі згадок обрядового народного театру, як-то дійство маланкування або бароковий театр XVII–XVIII століття, як-то український вертеп або ж явище шкільної драми. Попри те, що в цю епоху розквіту української культури, Києво-Могилянська академія як один із центрів театрального мистецтва приділяла значну увагу театру, на сьогодні ми все ж дуже мало знаємо про тогочасний український театральний костюм. Зокрема ми можемо говорити про нього, посилаючись хіба на описи чи аналогії із західноєвропейським театром тих років.